Sağlıklı Bir Nesil İçin

ANNE BABALAR İÇİN SAĞLIKLI NESİL HAKKINDA BİLGİ

 Değerli Velimiz;

Okulumuzda Sağlık Birimi tarafından öğrencilerimize rutin sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Amacımız öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde gelişimini, beslenmesini ve eğitim öğretimini devam ettirmesidir. Siz değerli velilerimizden ricamız öğrencilerimize tırnak temizliği, kişisel hijyen, saç temizliği, ağız ve diş temizliği, spora teşvik ve sağlıklı beslenme konusunda bizlere vermiş olduğunuz desteğin devam etmesidir.

 • Tırnak temizliği ve bakımı haftada bir el tırnakların yarım ay (hilal) şeklinde ayak tırnaklarının düz şekilde kesilmesi ve tırnak diplerinin temizlenmesi hastalıkların bulaşma riskinin azalmasında önemli rol oynamaktadır.
 • Saç temizliği; El ve tırnak temizliği yanında çocuklarımızın saç temizliği yapılmalı, saçlarda varsa bit, sirke vs. yerleşmiş canlıları temizlemeli; erkek öğrencilerimizde saçların kısa, kız öğrencilerimizde saçların toplu ve örgülü olmasına özen göstermeliyiz. Öğrencimizde bit tespiti yapıldıysa saçlarda bit ve sirke kalmayacak şekilde temizlenmeli, öğrencideki bu durum geçene kadar okula gönderilmemesine özen gösterilmelidir. Bu durum okul hemşiresi ve sınıf öğretmeni ile paylaşılmalıdır. Haftalık veya aylık periyotlarla bit, sirke vs. kontrolleri yapılmalıdır.
 • Kişisel temizlik ve bakım; öğrencimizin bulaşıcı hastalıklardan korunmasında ve gelişiminde rol oynamaktadır. Bu konuda öğrencimizin hafta da en az 2 kez banyo yapmasına, kıyafet temizliğine dikkat etmesine, çoraplarını günlük değiştirmesine önem göstermeliyiz. Dar ve sıkı kıyafetler, naylon çoraplar vb. giysiler öğrencimizi rahatsız edeceğinden, mantar oluşumuna sebebiyet vereceğinden dolayı bu tür kıyafetleri tercih etmemeliyiz.
 • Ağız ve diş temizliği; Birçok hastalığın oluşumu ağız ve diş temizliğinin yetersiz yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu yolla oluşabilecek hastalıklardan kaçınmak için;
 1. Günde en az 2 kez (sabah-akşam) ağız ve diş temizliğinin yapılmasını,
 2. Yılda 2 defa ağız ve diş sağlığı için doktor kontrollerinin yapılmasını öneriyoruz.
 • Sağlıklı beslenme, obeziteyle mücadele etmek ve obezitenin getirmiş olduğu hastalıkları önlemek için,
  1. Sağlıklı ve doğal beslenmelerini sağlamak (abur-cubur, paketli gıdalar vb.’ den uzak tutmak.)
  2. Spor yapmaları ve bol su tüketmeleri konusunda teşvik etmek,
  3. Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırmak,
  4. Düzenli uyku ve dinlenme konusunda sizlerden destek beklemekteyiz.

Anlayışınız için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Özel Gülbahçe Anaokulu Eğitim Kadrosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here